תביעות לשון הרע, דיני לשון הרע

עורך דין מקרקעין, עורכי דין מקרקעין
דיני משפחה
דיני צבא
חברות
תביעות כספיות
ירושות וצוואות
חוזים
תמ''א 38
מקרקעין
לשון הרע
 צור קשר 
   לשון הרע

הגשת תביעות על הוצאת לשון הרע, הוצאת דיבה, ייצוג בתביעות לשון הרע.

תביעת לשון הרע

מאז הכנסתו של החוק החדש לדיני לשון הרע, אשר יזם אהרון ברק, התחילה מגמה חדשה בתביעות לשון הרע. הרי מאז חקיקת החוק החדש לא מדובר בפיצוי רגיל של 100 אלף שקלים חדשים.
גם "גנב" זה שם גנאי.
בית המשפט הוציא פסק דין שהפיצויים עליהם בית המשפט מוסמך לפסוק- מגמתם כפולה. הסיפוק לנפגע ייתכן באם יתקיימו שני הדברים. קודם כל שיכירו בכך שנעשתה כלפיו עוולת לשון הרע ושנית לנסות ולפצות את הנפגע בסכום הכסף שאכן יוכל להביא את הנפגע לסיפוק זה.
מטרת הפיצוי בדיני לשון הרע היא להביא ידיעה לידי הקהל כי האישיות של האדם היא לא הפקר.
לאחרונה בית משפט דן בנושא של חקירה בעיתונאות. העיתונאי מטבעו צריך לעשות חקירה במקרה ולהביא את התוצאות בדרך אובייקטיבית בדומה לחקירה במשטרה, ובכך למעשה ראוי להגנה נגד תביעת לשון הרע. אבל יש לשים הבדל בין חקירה אובייקטיבית זאת לבין היכולת של עיתונאי לעשות כרצונו בשמו של אדם כלשהו. בעקבות זה נפסק כי מילה "גנב" הי מילת גנאי לכל דבר, והאדם שיקראו לו "גנב" ללא יסוד של אמת חלים עליו כל הדינים של נפגע מלשון הרע.
עיתון הוא מקור להזהרה של הציבור לסכנה שייתכן ותתרחש לכל אחד מאיתנו. לכן גם כשעיתונאי כותב על פלוני שהוא גנב מיליוני שקלים או רצח אנשים, העיתונאי למעשה מעביר דעה בעלת עניין לציבור.
למרות זאת פסק הדין של השופט ברק הבהיר כי כאשר עיתון מסויים מוציא דיבה על אדם פלוני- על העיתון לשלם פיצוי מלא על הנזק של לשון הרע. תביעת לשון הרע תתבצע הן בגין נזק רכושי וגם בגין נזק לא-רכושי.
בית המשפט הרחיק וגם התייחס לכותרות של העיתונים. לטענת בית המשפט קיימים מקרים רבים בהם הכותרות לא מתייחסות לגוף המאמר, אלא מעבירים נושא חלקי של המאמר. גוף המאמר וכותרתו ייבדקו בנפרד ובגינם ייצא פסק דין האם חלה על העיתון חובה לפצות את הנפגע בתביעת לשון הרע.